Marketing. Czy wiecie, że….?

O marketingu powiedziano już bardzo wiele i myślę, że w gronie specjalistów oraz osób zainteresowanych tym obszarem praktyki i wiedzy w pełni zaakceptowany zostanie fakt, że ilość informacji przynależnych do tego obszaru rośnie wykładniczo, zgodnie też z logiką i rozwojem aktywności biznesowych.

- Ale, ale – mógłby powiedzieć ktoś po lekturze tego wprowadzającego, dość skomplikowanego zdania. – Czy wiedzieliście, że pierwsze komunikaty marketingowe pochodzą sprzed kilkunastu tysięcy lat i opisywały preferowane rodzaje włóczni na malowidłach naskalnych?

- Zgadza się – dodaje nasz głos wewnętrzny. I mówi: dlatego z natłoku informacji i danych warto wyodrębniać te, które przydadzą się w Waszym planowaniu, praktyce i analizach. O tym, jak ważne jest doświadczenie, nie trzeba nikogo przekonywać. Jeśli możemy uczyć się na przykładach sukcesów i uczyć na obcych błędach, tym lepiej. Z pewnością dobrze zrobi selekcja z wielkiego bagażu wiedzy takich kluczowych fraz, które pomyślnie wykorzystacie w Waszych kampaniach. To także okazja do refleksji i przyswojenia informacji, których mogliście dotąd nie znać. Wyruszmy więc wspólnie w wędrówkę szlakiem marketingowych inspiracji, wskaźników i benchmarków, ponieważ taki też jest kluczowy cel niniejszego bloga. Nieprawdaż?

Serdecznie zapraszam.

Zaczynamy od krótkiej intelektualnej rozgrzewki dla wszystkich osób, twierdzących, że produkty specjalistyczne wysyłane do specyficznych grup targetowych „bronią się same” i reklama w ich przypadku nie ma istotnego znaczenia. Gotowi?

Cel – pal. Fakt:

Amerykańskie firmy farmaceutyczne wydają więcej na marketing niż badania naukowe. I mówimy tutaj o budżetach wielkości kilkuset miliardów dolarów rocznie. Frapujące, prawda? Rozszerzmy pole naszej perspektywy na kolejne warte zapamiętania dane:

 1. Dynamiczny content zwiększa konwersję o ponad 50% wobec contentu statycznego. Czy wiecie, że dodanie do Waszych mailingów spersonalizowanego adresu wysyłki jest w stanie zwiększyć konwersję o 350%?
 2. Opinie klientów w internecie zwiększają o niemal 70% skłonność zakupową wobec danych produktów niż reklamy drukowane (przyczynek do szerszej dyskusji o ATL-owych działaniach off-line).
 3. Firmy, które publikują komunikację w kanałach społecznościowych 5 razy w miesiącu, uzyskują 300% wyższy ruch na stronie www.
 4. Jeśli Wasz post na Twitterze liczy ponad 1500 słów, uzyska on 70% więcej re-twittów i 25% więcej polubień na Facebooku.
 5. Artykuły z grafikami/zdjęciami uzyskują ponad 100% więcej czytelników.
 6. Wykorzystywanie filmów na landing page’ach zwiększa konwersję o niemal 100%.
 7. Filmy generują o 300% większe zainteresowanie niż posty tekstowe.
 8. 60% Twoich klientów poświęci na obejrzenie Twojego filmu nie więcej niż 90 sekund.
 9. Publikując równolegle content tekstowy z jednej strony i filmowy – z drugiej, tekst przeczyta 20%, a film obejrzy 80% odbiorców.
 10. Użytkownicy zapamiętują 60% z tego co obejrzeli, a zaledwie 10% z tego, co przeczytali.
 11. Przeciętny klient w trakcie procesu zakupowego konsultuje 10 opinii innych klientów.
 12. Kalibracja sekwencji komunikatów na Facebooku – brzmi ciekawie? Określajcie ją zawsze po analizie konwersji na stronę www.
 13. Smartfony stały się głównym odbiorcą treści mailingowych – zadbajcie, aby Wasze mailingi wyświetlały się poprawie także w formacie mobilnym.
 14. 50% zakupowych decyzji konsumenckich w USA podejmowanych jest po analizie opinii w internecie. Zadbajcie o internetową reputację Waszej firmy.
 15. Tylko 20% użytkowników ufa reklamom w mediach społecznościowych (Facebook, Twitter).
 16. Przeciętny czas reakcji firm na skargi klientów w mediach społecznościowych wynosi 9 godzin. Czy umiecie zrobić to szybciej?
 17. Czy wiecie, że 35% mailingów jest otwieranych tylko na podstawie atrakcyjności ich tytułu?
 18. I dalej:

 19. 30% kliknięć w wynikach wyszukiwarek jest kierowanych na 1 wyświetlaną pozycję.
 20. Klienci B2B, po zapoznaniu się ze stroną internetową, w kolejnym kroku najczęściej klikają na podstronę „O nas”.
 21. Niemal 60% firm z listy „Fortune 500” korzysta z systemów marketing automation.
 22. 86% firm B2C korzysta z technik content marketingu,
 23. a…..

 24. Firmy B2B przeznaczają na content marketing 30% marketingowego budżetu.

Zachęcam Was do kreatywnego skorzystania i przekształcenia tych informacji, życząc powodzenia i sukcesów w Waszych działaniach marketingowych.

Jednocześnie zapraszam już wkrótce do kolejnego odcinka naszego bloga.

Avatar