Marketing z kalendarza – część 2

Dzisiaj zapraszamy do lektury kolejnych kampanii marketingowych i PR-owych opartych na precyzyjnych terminach kalendarza. Zobaczycie na ich przykładzie, że nawet dni kojarzone jako najbardziej „tradycyjne” i „standardowe” mogą zaowocować kreatywnymi, przełomowymi pomysłami, znacznie zwiększającymi zainteresowanie markami i ich komunikacją.
Poniżej przedstawiamy nasze typy na kolejne miesiące roku:

1. Dzień Matki ( maj)


W drugą niedzielę maja w większości krajów świata obchodzony jest Dzień Matki (w Polsce przypada on na 26. dzień tego miesiąca). Aby ocenić potencjał marketingowy tego dnia, wystarczy wspomnieć, że na rynku w USA plasuje się on w kategorii wydatków tylko za Świętami Bożonarodzeniowymi i Dniem Św. Walentego. W liczbach bezwzględnych, to ponad 21 mld dolarów wydanych tego dnia przez konsumentów na wszelkie prezenty, zakupy i usługi. Bo jak niewiele jest przecież kobiet, które nie są, nie były lub nie zostaną kiedyś matkami? Błyskotliwie Dzień Matki do promocji własnych usług wykorzystały amerykańskie linie lotnicze, JetBlue. Tego dnia, w tym roku, wszyscy pasażerowie, których małe dzieci zapłakały podczas podróży z Nowego Jorku do Kalifornii, otrzymali... 25% zniżki na kolejny lot tymi liniami.
Zobaczcie przygotowany z tej okazji film, który zebrał na YouTube 655 tys. wyświetleń w ciągu pierwszych 3 dni trwania akcji oraz dotarł do 2-milionowej grupy internautów w takim samym czasie 72 godzin:

ar
2. Dzień Ojca (czerwiec)

Kolejnym chronologicznie ważnym dniem kalendarza, dodatkowo komplementarnym do wyżej wspomnianego, jest Dzień Ojca. Wyobraźcie sobie, że w ubiegłym roku z tej okazji Amerykanie wydali 12 miliardów dolarów, a 75% mieszkańców tego kraju stwierdziło, że w różny sposób celebruje to święto. Imponujące, prawda?
Świetnym przykładem zręcznej i inteligentnej akcji marketingowej jest tutaj reklama Dove z 2015 r., przedstawiająca 12 mężczyzn i każdorazowo chwile, w której dowiadują się, że... zostają ojcami. Zręczne połączenie męskiej siły, wzruszenia, prawdziwych emocji i wartości dodanej, w niestandardowej interpretacji pojęcia „bycia mężczyzną”.
Naprawdę warto zobaczyć:

ar
3. Halloween (listopad)

Dzień komercyjnej grozy, malowanych truposzy i przebrań za postaci rodem z horrorów, który obchodziliśmy zaledwie 3 dni temu, jest bezdyskusyjnie jednym z najbardziej wykorzystywanych komercyjnie wydarzeń w ciągu roku. Oczywiście w ryzach i limitach marek – nie chcielibyście na pewno jako, dajmy na to, producent narzędzi, wypuścić z tej okazji na rynek reklamy Jasona korzystającego z pełnych możliwości Waszej top sellingowej piły mechanicznej!
Natomiast są firmy, które potrafiły i potrafią tworzyć z tego „zgranego” nieco terminarza działania nadal zaskakujące. Przykładem amerykański oddział Forda, z akcją „Spooky Car Wash Prank” („Straszny Żart z Myjnią Samochodową”) z roku 2014 r. Film z akcji stał się przebojem viralu i zdobył ponad 2,5 mln wyświetleń, zdobywając zaszczytny tytuł „najbardziej sharowanej reklamy na Halloween”. Zobaczcie na film i drobiazgowe wykonanie konceptu, od montażu, przez kostiumy i wreszcie... autentycznych ludzi, którzy stali się mimochodem aktorami „Strasznego Żartu”:

ar
4. Christmas!!! (grudzień)

Święta Bożego Narodzenia. Ile potężnych symboli kryje się w tym dniu-symbolu. Wielka dźwignia wydarzeń, wspomnień, najpiękniejszych obrazów dzieciństwa i historii rodzinnych. Każdy z Was może z pewnością zamknąć oczy i pomyśleć, jak i kiedy czuł się bardzo szczęśliwy w te święta. Z tej wielkiej emocjonalnej okazji (pamiętajcie, „emocje kupują”) nie mógł nie skorzystać marketing, wytwarzając wielomilionową już dotąd kaskadę komunikacji, reklam i działań contentowych skierowanych „na pod-kalendarz świąteczny”. Kiedy już znudzą Was reklamy Coca-Coli ze świętym Mikołajem wjeżdżającym saniami w ogromne drzwi do fabryki wypluwającej butelki z czarnym napojem, zapraszam do obejrzenia reklamy…
Stop!
To nie jest zwyczajna reklama.
W zalewie reklam, tę komunikację niemieckiej sieci supermarketów Edeka w formie filmu o tytule „Kolęda świąteczna – przybycie do domu” należy podziwiać za jej niezwykły pomysł, sens, nienachalne piękno i prawdziwe emocje, które są emocjami autentycznymi. Wielkie wyrazy uznania - 45 milionów wyświetleń na kanale YouTube mówi samo za siebie:

ar
Korzystając z okazji, już teraz zapraszam do lektury kolejnego odcinka naszego bloga.

Avatar