Marketing zintegrowany – w praktyce

Jak przypuszczam, niektórzy spośród Was interesują się historią. Wśród amatorów tej dziedziny wiedzy z pewnością znane jest nazwisko Bogusława Wołoszańskiego. W tej grupie przypuszczalnie wszyscy pamiętają prowadzony przez tego wybitnego dziennikarza cykliczny program pt. „Sensacje XX wieku”. Jeśli znacie ten cykl reportaży historycznych, zapewne pamiętacie historię stoczonej 1 września 1939 r. bitwy pod Mokrą.

Stop!
Dlaczego zaczynam blog marketingowy od nawiązania do bitwy pod Mokrą?

W tej bitwie, stoczonej pod wsią Mokra, nieopodal Kłobucka w województwie śląskim, stała się rzecz wyjątkowa w historii nowoczesnej wojny (odcinek naszego bloga o sztuce wojny i marketingu możecie przeczytać tutaj). Polska brygada, Wołyńska Brygada Kawalerii, wygrała walkę obronną z 4 Dywizją Pancerną Wehrmachtu, dysponującą niemal 5-krotną przewagą ogniową. Czemu Polacy zawdzięczali ten niezwykły sukces? Oprócz męstwa i wyszkolenia kawalerzystów (czyli zawodowej elity przedwojennej armii), kluczowym czynnikiem zwycięstwa była znakomita organizacja obrony. Dowódca Wołyńskiej Brygady, pułkownik Julian Filipowicz, znakomicie i konsekwentnie wykorzystał wszystkie atuty pozycji, korzystając umiejętnie z odwodów i w razie potrzeby wprowadzając dodatkowe siły (jak pociąg pancerny). Można uznać, że była to jedna z najlepiej przeprowadzonych przez polskich dowódców bitew w czasie Wojny Obronnej 1939. Osiągnięto to dzięki: prawidłowemu i bezbłędnemu planowaniu, trafnym i niezwłocznym decyzjom podejmowanym w trakcie działań operacyjnych.

Czy ten opis nie brzmi dla Was znajomo?
W istocie można go użyć do opisania prawidłowo zaplanowanej i zrealizowanej kampanii marketingowej.

Przykładem, że można to zrobić w sposób budzący fachowe uznanie, w dodatku przez polską firmę (co nie jest oczywiste na naszym krajowym rynku – zapoznajcie się z tekstem o marketingowych nagrodach Darwina) jest przykład kampanii polskiego producenta narzędzi, firmy Profix. Jedną z marek produktowych tej firmy jest marka PROLINE, obejmująca szeroki asortyment narzędzi profesjonalnych i półprofesjonalnych. Na stronę internetową PROLINE możecie wejść tutaj:

www.proline-tools.com.pl
Nasze wysokie uznanie wzbudziła aktualna akcja promocyjna narzędzi PROLINE, dostępna na stronie landingowej:
promocja.proline-tools.com.pl

Zobaczcie slajder akcji poniżej:

ar


Kolejnym elementem kampanii, oprócz strony landingowej, jest scrossowanie jej z główną stroną spółki-matki, www.profix.pl. Zadbano tu o spójną wizualizację i umożliwiono efektywne kanały przepływowe użytkowników między stronami. Dodajmy, że kampanię wspierają reklamy GDN oraz remarketing, co jest słusznym i efektywnym podejściem.

Prawidłowo prowadzona kampania zintegrowana nie byłaby jednak kompletna bez dwóch dodatkowych kanałów. Po pierwsze, media społecznościowe. Stanowią one najbardziej efektywny w relacji cost/benefit oraz najszybszy i najłatwiejszy kanał kondensacji i ekspandowania komunikacji. Kampania PROLINE dysponuje aktualizowanym w czasie rzeczywistym kanałem FB, na którym dodatkowo wprowadzone zostały pilotażowe assety marki.
Widzieliście ten zabawny film z prezentacją podnośników? Zachęcam do obejrzenia poniżej:

ar


Last, but not least, istotnym kanałem wsparcia dla contentu kampanii są działania PR. Optymalnie, gdy zajmują one ok. 30% planningu w segmencie działań B2C. I tutaj także wystawiamy firmie Profix dobrą ocenę. Obecność tekstów o kampanii w magazynach i na forach motoryzacyjnych daje pełen komplet punktów dla tej kampanii i wyrazy uznania dla marketerów firmy Profix. To kolejna w naszych zestawieniach polska firma, której nie tylko „się chce”, ale także która „umie” robić dobry marketing.

Już dzisiaj zapraszam do kolejnego odcinka naszego bloga.

Rafał Kirzyński
Rafał Kirzyński
Doktor nauk europejskich, ekspert w obszarze Public Relations, komunikacji korporacyjnej i marketingowej, z kilkunastoletnim doświadczeniem zawodowym. W swojej profesjonalnej karierze współpracował m.in. z takimi firmami jak PZU, Philips, Schneider-Electric i Grupą Integer. Jest strategicznym konsultantem w obszarze marketingu zintegrowanego, wykładowcą na konferencjach biznesowych. Specjalizuje się w realizacji wysokoefektywnych kampanii marketingowych, z wynikami ROI przekraczającymi 3000% na rynku polskim i rynkach Unii Europejskiej. Z sukcesem wypromował brand paczkomatów dla sektora e-commerce we Francji i Włoszech, co było najskuteczniejszą i najbardziej efektywną budżetowo kampanią przeprowadzoną przez polską firmę na rynkach zachodnioeuropejskich. Biegle posługuje się językiem angielskim, francuskim, hiszpańskim i włoskim.