Marketingowa bariera dźwięku – cz. 1

Czym jest bariera dźwięku? Przeanalizujmy to zjawisko za Wikipedią:
Jest to potoczne, obrazowe określenie dotyczące zjawisk, które zachodzą w zakresie prędkości lotu bliskich prędkości dźwięku.

Termin „bariera dźwięku” powstał w notatniku dziennikarza, któremu w czasie udzielania wywiadu w latach 40. XX w. brytyjski inżynier lotniczy W. F. Hilton pokazał wykres przedstawiający zdecydowany szczyt współczynnika oporu Cx, jaki napotyka samolot w zakresie prędkości w pobliżu prędkości dźwięku. Od tamtej pory, dzięki działaniu na wyobraźnię, zwrot ten istnieje w wielu językach. Niemniej jednak, poza takim wykresem, żadna bariera, którą z hukiem można „pokonać”, fizycznie nie istnieje. Samolot F/A-18 Hornet, pokazany na tytułowym zdjęciu tego bloga, nie przekracza prędkości dźwięku, lecz leci z prędkością nieco mniejszą.
Powietrze opływające samolot ma w wielu miejscach prędkość względem samolotu większą niż prędkość tego samolotu względem powietrza niezakłóconego; następnie ta prędkość maleje. Gdy samolot zwiększa prędkość i osiąga tak zwaną krytyczną liczbę Macha, w niektórych miejscach opływu jego prędkość przekracza lokalną prędkość dźwięku. Zwiększanie prędkości opływu i zmniejszanie ciśnienia odbywa się płynnie i bez strat, natomiast zmniejszenie tej prędkości jest możliwe tylko skokowo, na powierzchni zwanej falą uderzeniową, gdzie występuje nieciągłość (spadek) prędkości, wzrost ciśnienia i temperatury. Powstanie fal uderzeniowych pociąga za sobą powstanie dodatkowego oporu falowego oraz – zakłócając opływ za falą – dodatkowego oporu profilowego.

Co bariera dźwięku ma wspólnego z marketingiem?

W dzisiejszym tekście chcę potraktować to zjawisko jako alegorię. Alegorię przekraczania granicy, która jest standardem lub zwyczajową praktyką. Zaprezentuję Wam serię reklam, które tworzą nowe trendy w marketingu, przełamując bariery i konwencje. W marketingu zdolność do takiego podejścia jest jednym z największych atutów kreacji. Szczególnie dotyczy to marek na rynek wchodzących i marek repozycjonowanych. Natomiast pamiętajcie: akcje i działania reklamowe muszą stanowić pochodną marketingu. Istnieją przypadki dobrego marketingu i złych (nieprawidłowych) reklam. Są także przypadki złego marketingu i dobrych reklam (o wiele rzadsze). Najmniej optymalne są sytuacje zarówno złego marketingu, jak i złych reklam. Aby jednak przejść na „dobrą stronę” kreacji, zachęcamy do zapoznania się z reklamami, o których możemy powiedzieć, że „przekroczyły barierę dźwięku”.

1. Marketing ambientowy

Niezwykle inteligentna reklama zegarków IWC, jednej z najwyższej klasy marek zegarków na świecie. Reklama została wykorzystana w autobusach jeżdżących z berlińskiego lotniska do centrum stolicy Niemiec i umożliwiała „wczucie się” pasażerom w posiadanie zegarka IWC (przy okazji – to jedne z najdroższych zegarków na świecie). Znakomite!

ar
2. Reklama outdoorowa (bilboard)

Czy nie brzmi to jak przekraczanie granic? Czy spotkaliście się kiedyś z bilboardem-który-wyszedł-spoza-siebie? Ten przykład pokazuje, że teza gombrowiczowska o literaturze, która „przekracza siebie” i patrzy na siebie od wewnątrz, może mieć zastosowanie w marketingu i bilboardzie, który zrywa ze sztampą:

ar
3. CSR i reklama WWF

Przykład na to, jak za pomocą sugestywnej reklamy wywołać mocną refleksję i zwrócić uwagę na znaczący problem na rynku usług turystycznych, tj. przewożenie pamiątek z egzotycznych zwierząt. Jeden intrygujący pomysł kreatywny, maksimum efektu:

ar
4. Reklama prasowa – Land Rover i Stihl

Jak sprawić, aby reklama prasowa zwróciła uwagę? Nie jest to łatwe, zważywszy na „tradycyjny wymiar” tego nośnika, natomiast, że można tak zrobić, udowodnili brytyjski producent samochodów Land Rover w reklamie modelu Defender i niemiecki producent narzędzi Stihl w reklamie dmuchawy do liści. Zobaczcie poniżej:

ar
5. Reklama porównawcza

To rodzaj reklamy właściwie nieistniejący na polskim rynku. A szkoda, bo w jego ramach można osiągać fantastyczne efekty marketingowe. Zobaczcie poniżej: reklama BMW z 2006 r.:

ar
Już dzisiaj zapraszam do kolejnego odcinka naszego bloga.

Avatar